Akuzuesja e Kavanaugh paraqet kushte për dëshmi

0
585

Christine Blasey Ford, gruaja që ka akuzuar për sjellje të keqe seksuale, Brett Kavanagh, të nominuarin e presidentit amerikan, Donald Trump për gjykatës në Gjykatën Supreme, ka bërë të ditura kushtet e saj për të dëshmuar para Komitetit të Senatit.

Ford ka thënë se nuk do të dëshmojë nëse Kavanaugh është në dhomën e njëjtë dhe kërkon që ai të dëshmojë fillimisht, ka njoftuar avokati i saj.

Ende mbetet e paqartë nëse Komiteti do të pajtohet me kushtet e saj.

Gjyqtari Kavanuagh, 53 vjeçar, ka kundërshtuar vazhdimisht akuzat kundër tij dhe është pajtuar për të dëshmuar para Komitetit.

Komitetit Gjyqësor i Senatit ka për detyrë të miratojë nominimin e Kavanaugh para se të kalojë votimi përfundimtar në Senat.

Përzgjedhja e gjyqtarit të ri në Gjykatën Supreme përbën vendim shumë të rëndësishëm, pasi ky trup zakonisht jep fjalën e fundit në disa ligje dhe ka ndikim në jetën politike në SHBA.

Ky Komitet kishte caktuar një seancë për ditën e hënë dhe mund t’i duhet ta ndryshojë atë.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë për Fox News lidhur me këtë proces “se nuk mendoj që mund të shtyhet më shumë. Ata kanë shtyrë për një javë tashmë, ata duhet të përballen me të”.

Deri më tani nuk ka qenë traditë që i akuzuari të dëshmojë i pari në Komitet dhe që të mos ketë mundësi për kundërshtim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here