Tenis, US Open, Djokovic kurorzohet në Nju Jork. Serbi rreh Argjentinasin në tre grupe dhe fiton Slamin e 14-të në karrierën e tij, e barabartë me Sampras

0
545

Novak Gjokoviç filloi të fitojë përsëri më 2 korrik dhe nuk ka ndalur akoma. Sonte fitoi për herë të tretë, duke fituar finalen e US Open kundër Juan Martin Del Potro, pas tre orë dhe shtatëmbëdhjetë minuta të luajnë tre grupe, 6-3, 6-7, 6-3.

Serbi tridhjetë e një vjeç, e cili filluar vitin 2018 ngatop dhjeteshja, dhe shkon më tej dhe më larg nga te pavdekshmit Roger Federer dhe Rafa Nadal, ka fituar besimin pas dy vjet e grindjet, tantruma, terheqje dhe humbje duket se ka ka rifituar veten e tij. Marian Vajda, trajneri i tij historik kishte vënë ne dukje në Londër, menjëherë pas gjysmëfinales së fituar kundër Nadal. Atë ditë ai tha, “Tani mund ta konfirmoj, është kthyer”. Ai kishte të drejtë. Për tre muaj Gjokoviç fitoi turneun e Wimbledonit, Cincinnati (1000 Master e fundit që humbi) dhe Flushing Meadows. Në total ka 71 tituj karriere. “Është diçka e veçantë në lidhje me këtë rezultat, spasi  ka barazuar dhe Pete Sampras, – tha ai pas finales – Unë isha duke shpresuar që të jetë këtu sonte, por unë dua ti them atijse unë e dua atë dhe është një nga idhujt e mi. Unë shpresoj për të përmbushur atë së shpejti, ndoshta në një fushë tenisi “.

Tre muaj më parë Djokoviç ishte numri 22 i botës, me suksesin në Nju Jork do të rritet në numrin tre, në vend të Del Potro.

Argjentinasi, i cili do të mbushe njëzet e nëntë  vjeç në 23 shtator, ishte në ndeshjen e tij të dytë të fundit. E para u luajt në vitin 2009 kundër Roger Federer, gjithashtu në Nju Jork. Ai nuk ishte i preferuar, ai gjithashtu e dinte se atë ditë ai fitoi ndeshjen e tij më të mirë të tenisit. Kjo natë nuk ishte e mjaftueshme. Pas një set të parë me një kalim, me gabimet e detyruara të Gjokoviçit pranë zero, Del Potro ngriti kokë, filloi të rrezikohej, për të vënë këmbët në fushë. Në 4 me 3 në favor të tij ai grditi një të drejtë diagonale në kryqëzimin e linjave të papërcaktuara për këdo.

 

Gjokoviç humbi besimin për pak më shumë se një çerek ore. Në grupin e dytë ai filloi të bërtiste, duke kërkuar mbështetje. Në fund të setit të dytë ai dukej disa herë me sy të zemëruar në gjyqtarin e takimit dhe publiku i cili ishte kryesisht tifoz i Argjentinës, ai filloi të bëjë gabime. Pastaj ai u kthye, si gjithmonë. Gruaja e tij Jelena, në çdo pikë të bashkëshortit të saj, u ngrit nga karriga për ta duartrokitur dhe për ta parë atë në sy. Për të fituar Djokovic kishte nevojë për këtë, qe të mos ndihej vetëm. Loja përfundoi gjatë kohes së grupit të dytë, kur Del Potro shënoi një të drejtë të fituar pothuajse në rrjetë duke mbular duart me sy. Ishte një mundësi për të marrë drejtimin, por ai nuk mundi të përfitonte nga kjo. Që atëherë, lodhja filloi të ndihej dhe gjithashtu frustrimi i të qënurit dy ndeshje më poshtë kundër një lojtari që kurrë nuk ka humbur një lojë kur ai kishte një avantazh kaq të madh. Ai nuk arriti të ngrinte kokën, Djokoviç u kthye solid, një mur, i efektshëm në shërbim dhe përgjigje.

 

Në grupin e tretë, pas shkëmbimeve shumë të gjata pothuajse të gjitha përmbyseshin dhe pothuajse të gjitha u fituan nga serbi, Djokoviç kurrë nuk dukej i lodhur, Del Potro ra në gjunjët e tij. I lodhur, pa frymë. Edhe serbi kanë marrë një paralajmërim, ai u frikesuar dhe i hutuar nga publiku, dhe pas tre orësh dhe tetëmbëdhjetë minutash të ndeshjes, ai u rrëzua në fushe për të festuar fitoren.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here