Diferenca e çmimeve, fermerët hidhen në protest, bllokojnë aksin Berat-Lushnjë

0
27

Fermerët në qarkun e Beratit janë mbledhur në protestë mëngjesin e kësaj të hëne (13 maj) ku kanë bllokuar aksin rrugor Berat-Lushnjë.

Ata kanë hedhur prodhimet e tyre në rrugë, në shenjë proteste, pasi u kanë mbetur pa shitur për shkak se u kërkohen me çmim shumë të lirë.

Fermerët shprehen se një kilogram domate ua marrin me 20 lekë, ndërsa në Tiranë e shesin me 160 lekë. Po e njëjta situatë dhe ke kastravecin, sipas tyre.

Kërkesa e tyre ndaj institucioneve është që të mos abuzohet me çmimet dhe të zbatohet ligji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here