Bullgaria dhe Rumania anëtarësohen pjesërisht në zonën Shengen pas vetos së Austrisë, ja çfarë parashikon vendimi

0
29

Bullgaria dhe Rumania u anëtarësuan këtë diel në zonën e lëvizjes së lirë Shengen, duke iu bashkuar pjesës tjetër të Evropës duke udhëtuar lirshëm nga ajri dhe deti pa kontrolle kufitare, por jo nga toka. Pranimi në zonën Shengen vjen pas një pritjeje trembëdhjetëvjeçare.

Anëtarësimi është i pjesshëm, megjithatë, pasi një veto nga Austria do të thotë se anëtarësimi i ri nuk do të zbatohet për rrugët tokësore, të cilat Vjena argumentoi se do të çonte në udhëtimin e më shumë azilkërkuesve në Evropë.

“Ky është një sukses i madh për të dy vendet dhe një moment historik për zonën Shengen – zona më e madhe e lëvizjes së lirë në botë. Së bashku, ne po ndërtojmë një Evropë më të fortë, më të bashkuar për të gjithë qytetarët tanë”, tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Zona Shengen tani do të përbëhet nga 29 anëtarë, 25 nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, si dhe Zvicra, Norvegjia, Islanda dhe Lihtenshtajni.

Qeveria e Rumanisë tha se rregullat e Shengenit do të zbatohen për katër porte detare dhe 17 aeroporte, duke përfshirë aeroportin më të madh Otopeni të Bukureshtit. Policia kufitare dhe oficerë të emigracionit do të vendosen për të mbështetur pasagjerët dhe do të kryhen kontrolle të rastësishme për të zbuluar personat me dokumente false. Në janar 2023, Kroacia mundi Rumaninë dhe Bullgarinë për t’u bërë anëtari i 27-të i Shengenit, pavarësisht se u bashkua me BE më vonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here