Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington

0
39

Nikki Haley ka mundur Donald Trumpin në zgjedhjet paraprake republikane në Uashington DC. Kjo është fitorja e saj e parë ndaj ish-presidentit në fushatën e vitit 2024 për t’u bërë kandidate presidenciale republikane. Ajo humbi në Karolinën e Jugut, shtetin e saj të lindjes. Por Haley është gruaja e parë që fiton një zgjedhje paraprake republikane në historinë e SHBA. Trump megjithatë ka një epërsi të madhe ndaj Haley-t dhe ka të ngjarë të përballet me Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.

Partneri amerikan i BBC-së, CBS, raporton se zonja Haley do të presë të 19 delegatët republikanë që ishin në pritje në Uashington DC, duke i dhënë asaj 43 delegatë në mbarë vendin, shumë më pak se 247 të Trump.

Zonja Haley, një ish-ambasadore e SHBA-së në OKB, fitoi 62.9% të votave, ndërsa Trump 33.2%. Ajo shihet si një fitore kryesisht simbolike, pasi kryeqyteti është një juridiksion shumë i prirur nga demokratët, me vetëm rreth 23,000 republikanë të regjistruar në qytet. Zyrtarët e partisë lokale thanë se 2,035 republikanë morën pjesë në zgjedhjet paraprake, raportoi Washington Post.

Zëdhënësja kombëtare e fushatës së zonjës Haley, Olivia Perez-Cubas tha: “nuk është për t’u habitur që republikanët më të afërt me mosfunksionimin e Uashingtonit po refuzojnë Donald Trump dhe gjithë kaosin e tij”. Trump ka dominuar çdo primar shteti ose grup parlamentar deri më tani në fushatën republikane dhe është gati të fitojë më shumë delegatë këtë javë, të martën Super, kur votuesit në 15 shtete dhe një territor amerikan do të emërojnë kandidatin e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here