Euro bie në nivelin më të ulët të 20 viteve

0
36

Perspektiva e çmimeve më të larta të gazit natyror ngre spektrin e recesionit në Europë këtë dimër dhe ky është një lajm i keq për euron, e cila ka rënë në nivelin më të ulët të 20 viteve kundrejt dollarit amerikan këtë mëngjes, sipas The Guardian.

Monedha europiane ra me 0.7%- niveli i saj më i ulët për më shumë se 20 vjet. Nga ana tjetër Paundi ka shënuar gjithashtu rënie në të gjithë Europën.

Liz Truss ka të ngjarë të marrë pushtetin në Mbretërinë e Bashkuar të martën dhe është zotuar të veprojë në javën e saj të parë të detyrës krizën e shkaktuar nga rritja e faturave të energjisë.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj