15humbje jetë dhe 1039 raste të reja

  0
  30

  Shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë vijojnë të jenë të larta. Gjatë 24 orëve të fundit nga 3258 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1039 qytetarë dhe kanë humbur jetën 15 pacientë.

  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 471 raste në Tiranë, 56 raste në Berat, 54 raste në Krujë, 47 raste në Elbasan, 45 raste në Vlorë, 40 raste në Korçë, 34 raste në Durrës, 22 raste në Fier, 21 raste në Kukës, 19 raste në Mallakastër, 18 raste në Lezhë, 17 raste në Gramsh, 16 raste në Përmet, Kuçovë, 15 raste në Kavajë, Gjirokaster, 13 raste në Tepelenë, 11 raste në Shkodër, 10 raste në Lushnje, Kamëz, 9 raste në Delvinë, 8 raste në Pukë, 6 raste në Mat, Bulqizë, Peqin, Kolonjë, 5 raste në Kurbin, 4 raste në Devoll, Librazhd, Sarandë, Malësi e Madhe, 3 raste në Ura Vajgurore, Vau I Dejes, Skrapar, Patos, 2 raste në Has, Mirditë, Vorë, 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Dibër, Prrenjas, Dropull.

  Në 24 orët e fundit janë shëruar 989 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 64,318 që nga fillimi i epidemisë.

  Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 656 pacientë, 48 në terapi intensive nga të cilët 16  pacientë janë të intubuar.

  Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mirdita,  1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Delvina, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 18-77 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

  Gjithashtu gjatë ditës së sotme janë kryer 937 vaksinime antiCovid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 6728  vaksina antivCOVID.

  COVID-19 – Statistika (22 Shkurt 2021)

  Raste të reja ditore         1039

  Të shëruar në 24 orë      989

  Të shtruar në spitale      656

  Humbje jete në 24 orë   15

  Testime ditore               3258

  Testime totale           443,748

  Raste pozitive            101,285

  Raste të shëruara        64,318

  Raste Aktive               35,286

  Humbje jete                1,681

  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

  Tiranë   21,718

  Fier        2864

  Durrës     1814

  Vlorë                     1798

  Shkodër               1427

  Elbasan                1046

  Lezhë   858

  Berat                    1059

  Korçë   982

  Gjirokastër 955

  Dibër    368

  Kukës   397.

  PËRGJIGJU

  Shkruani komentin tuaj
  Vendosni emrin tuaj