Koronavirusi ka mbërthyer mbarë botën, Franca gjunjëzohet frikshëm nga plagët e pandemisë. Në SHBA, New York-u epiqendra e re e virusit. Ja sa ka arritur numri

0
75

Dyshohet se një efektiv policie në Korcë është infektuar me COVID19. Mësohet se ai është nisur me urgjencë drejt Tiranës, pasi simptomat janë rënduar së tepërmi. Në Francë, në 24 orët e fundit numri i rasteve të identifikuar me koronavirus është  2,444 si dhe 240 vdekje.

Sipas Drejtorit të Përgjithshëm të Shëndetit, Jerome Salomon, numri i përgjithshëm i personave të infektuar është 22.300, kurse viktimat janë rritur në 1110. Me këto statistika Franca renditet në vendin e pestë për plagët e shkaktuara nga pandëmia prej koronavirusit, pas Kinës, Italisë, Iranit dhe Spanjës.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, çdo ditë në vend kryen rreth 10 000 teste çdo ditë dhe pritet që në javët në vijim kjo shifër do të dyfishohet dhe më pas do të trefishohet.

Në SHBA numri i rasteve pozitive me Covid-19 ka tejkaluar 55 mijë kurse numri i viktimave është rritur në mbi 800. Tani Neë York-u konsiderohet epiqendra e re e koronavirusit.

“Numri i infeksioneve po dyfishohet çdo tre ditë,” tha guvernatori i New York-ut, Andrew Cuomo, duke deklaruar se ka të paktën 26 000 raste të konfirmuara të infektuara. Guvernatori demokrat shtoi se do të nevojiten rreth 140,000 shtretër të tjerë, 40,000 nga të cilët në kujdes intensiv.

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se shpreson në çrrënjosjen e koronavirusit nga SHBA të paktën deri në Pashkë, në 12 prill, edhe pse guvernatori i Neë York-ut i dha alarmin që sëmundja po përhapet më shpejt sesa “një tren me shpejtësi”.

Presidenti se fillimi të muajit të ardhshëm do të ishte “një afat kohor i bukur” për rihapjen e SHBA. Toni i tij optimist erdhi ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi se SHBA mund të bëhen epiqendra globale e pandemisë.

Trump paralajmëroi gjithashtu se nëse vendi nuk do të rivihej sërish në punë mund të pësojë “një recesion masiv ose depresion” ku nuk do të mungojnë vetvrasjet.

Leave a Reply