Ambasadori italian jep paralajmërimin e fortë për opozitën

0
306

Ambasadori i Italisë në Shqipëri Alberto Cutillo tha se liria e shprehjes nuk mund të justifikojë deklaratat që nxisin dhunën. Ai thotë se shpreson që protesta nesër të jetë paqësore dhe se çdo shprehje e dhunshme do të dënohet nga pala italiane. Ai tha: “Protestat janë një mjet ligjor i shprehjes së shoqërisë demokratike, por liria e shprehjes nuk mund të justifikojë deklaratat që nxisin dhunën dhe akoma më pak akte të dhunshme. Shpresoj që protestat e nesërme të jenë paqësore dhe të ruhet respekti për institucionet e shtetit. Çdo shprehje e dhunshme e pakënaqësisë do të dënohet me vendosmëri nga pala italiane”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here