Goditet klani mafioz/ Arrestohen 18 persona, mes tyre politikanë dhe biznesmenë

0
521

Policia italiane ka arrestuar 18 persona.

Mediat italiane bëjnë me dije se mes tyre është vënë në pranga një kryetar bashkie dhe dy sipërmarrës.

Aksioni u zhvillua në zonën e Regginos kundër klanit mafioz i njohur si “Alvaro”, ndërsa kishte si qëllim goditjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore.

Sipas mediave italiane, ky grup  ushtronte veprimtari të paligjshme, ku krahas grabitjeve, ata kryenin veprimtari mashtruese në transferimin e aseteve, ndikimin në zgjedhjet vendore, por edhe emërimet në sistemin politik, raporton “La Stampa”.

Kryebashkiaku i Delianuova, tashmë i arrestuar, Francesco Rossi, ishte zgjedhur tre vite më parë në krye të listës civile.

Sipas hetuesve, ai dyshohet si i përfshirë në aktivitet të paligjshëm, duke lidhur kontrata fiktive në dëm të taksapaguesve dhe në interes të personave të lidhur me grupin  “Ndrangheta”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here