Armando Broja flet për “The Players Tribune”: Objektivi im madhor të çoj Shqipërinë në një Botëror

0
32

Sulmuesi i Kombëtares kuqezi, Armando Broja, ka dhënë një intervistë të gjatë për median britanike “The Players Tribune”, ku ka folur specifikisht për ambiciet e tij me Shqipërinë, si dhe presionin familjar që ai të jetë një Ronaldo fenomeni i Shqipërisë, një lojtar që duhet të shkruajë emrin e tij në historinë e Kombëtares Shqiptare. Intervistën e tij për këtë media Broja e nis nga një “urdhër” i babait të tij teksa i ka thënë: “Armando, nuk të lejohet të ndalosh së luajturi futboll derisa ta çosh Shqipërinë në një Botëror!” Nëse nuk e dini, Shqipëria nuk është kualifikuar kurrë në Kupën e Botës. Sinqerisht sidoqoftë, në fakt më pëlqen presioni dhe më pëlqen ta kem atë si synim – pavarësisht se sa i madh apo i largët duket tani. Është gjithmonë në mendjen time. Ju gjithashtu duhet të kuptoni se nga erdhi babai im. Ai dhe mamaja ime u larguan nga Shqipëria në fillim të 20-ave për në Angli, kur mamaja ime ishte shtatzënë me motrën time më të madhe. Në kohën kur linda, ne jetonim të gjithë në një dhomë në pjesën e pasme të një hoteli në Slough. Babai im bëri gjithçka që mundi për të na siguruar në ato vite. Ai filloi nga fundi, duke bërë punë ndërtimi, duke ndërtuar shtëpi, duke shtruar tulla. Ai ishte një punëtor kaq i zellshëm, aq i vendosur. Gjithmonë kishte njerëz të gatshëm për t’i dhënë një punë. Tani ai është më i vjetër dhe i dhemb shpina, por ai është shefi i tij. Ai thjesht kishte atë ADN ku nuk mund të ndalej kurrë derisa të përfundonte me sukses. Për mua ky ishte futbolli. Babai e pa këtë tek unë herët. Më pëlqente sporti, por isha pak i egër si fëmijë, plot energji. Unë kisha nevojë për atë strukturë. Ai më stërviti, më mësoi, u sigurua që isha në rrugën e duhur ndërsa përparova nëpër akademitë në Totenhemit dhe më pas në Çelsi. Mendoj se e kishte në kokë që djali i tij do të bëhej një ikonë shqiptare. Si Ronaldo fenomeni shqiptar”, thotë Broja. Shqipërinë e dua, kam objektiv ta çoj në Botëror Në intervistën e tij për median e sipërcituar, Broja fokusohet tek objektivat e Shqipërisë, duke e lidhur me dëshirën e babait të tij. “Babai im na thoshte gjithmonë kur rriteshim: Sigurohuni që njerëzit ta mbajnë mend emrin tuaj, shumë kohë pasi të keni shkuar. Më duket se me Shqipërinë kjo është e mundur. Dhe unë e dua atë. Jam rritur në Angli, por jam krenare që jam shqiptar. Prindërit e mi u siguruan që kultura të ishte rrënjosur thellë tek unë. Udhëtuam shumë atje kur isha duke u rritur, në mënyrë që të mësoja gjuhën dhe të takoja të gjithë familjen time – betohem që të gjithë që hasëm në Kamëz ishin kushërinjtë e mi. Sinqerisht, pak njerëz e dinë se çfarë vendi i bukur është Shqipëria, me plazhe të mrekullueshme, fshatra të bukur dhe njerëz të ngrohtë e miqësorë. Unë e kam përjetuar tashmë Arenën Kombëtare në Tiranë duke kënduar emrin tim dhe nuk ka ndjenjë më të mirë. Dua ta çoj vendin tim në një Kupë Bote. Dhe kur karriera ime të ketë mbaruar, dua që emri im të jetojë. Për Shqipërinë. Për babin tim”, thotë ndër të tjera sulmuesi shtatlartë i Shqipërisë, Armando Broja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here