Përshkallëzohen tensionet mes dy shteteve të fuqishme/ Rusia kundërpërgjigjet “dhëmb për dhëmb”, dëbon 20 diplomatë të lartë. Pritet mbledhje urgjente me ministrat e Jashtëm të BE-së

0
38

Vijojnë të përshkallëzohen tensionet mes Rusisë dhe Çekisë, pasi kjo e fundit akuzoi disa agjentë rusë si të përfshirë në një shpërthim në një depo armatimi në vitin 2014, ku humbën jetën 2 persona.

Në kundërpërgjigje të dëbimit të 18 diplomatëve të saj nga Çekia, Rusia u kundërpërgjigj duke urdhëruar dëbimin e 20 çekëve.

E nëse Çekia iu la 72 orë afat diplomatëve rusë të largohen, Kremlini kërkon që diplomatët çekë të largohen brenda 24 orëve.

Një përshkallëzim i situatës ka detyruar Ministrat e Jashtëm të BE që të mbajnë një takim urgjent ditën e sotme për të diskutuar për këtë çështje.

Përshkallëzohen tensionet mes dy shteteve të fuqishme/ Rusia

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj