Sonda dërgon nga Marsi pamje të kraterit të mbushur me akull

Krateri i emërtuar “Korolev” gjendet në pjesën e ulët veriore të Marsit dhe është i mbushur me akull gjatë tërë vitit. Kjo...

Mos e humbisni/ Fenomeni i jashtëzakonshëm, si pritet të jetë hëna natën e sotme

Një fenomen shumë i rrallë i njohur si ‘hëna e përgjakur’ pritet të ndodh mesnatën e sotme. Hëna e...

Shkencëtarët zbulojnë kurën ndaj kancerit

Shkencëtarët pretendojnë se më në fund kanë arritur të gjejnë kurën që mund të luftojë sëmundjen e kancerit. "Nepeta cataria" është e njohur...

NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

Shkencëtarët e NASA-s jeta bënë dje lajmërimin sensacional se jetajashtëtokësore mund të zbulohet në dy dekadat e ardhshme.  Në vitet e fundit sfidat...

Nasa zbulon planetin e akullt, zbuloni sa km larg tokës ndodhet

NASA ka publikuar fotografinë e objektit më të largët në sistemin Diellor. Planeti është emërtuar “Ultima Thule” nga latinishtja "Një vend...

Si do duken njerëzit pas 1 milionë vitesh? Befasojnë shkencëtarët

A do të jenë pasardhësit tanë sajborgë (njerëz gjysmë robot) me makineri të teknologjisë së fundit të vendosura në trup, me gjymtyrë...

Kina mbjell me sukses bimë në Hënë

Farat e mbjella nga misioni Chang’e-4 i Kinës në Hënë kanë mbirë, thotë Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës.Kjo është hera e parë...

Sonda e Marsit vendos monitoruesin e tërmeteve në sipërfaqen e planetit të Kuq

Sonda e NASA-s e ulur së fundmi në Mars ka vendosur monitoruesin e tërmeteve në sipërfaqen e planetit të kuq.Zhvillimi i rëndësishëm...

NASA jep paralajmërimin e frikshëm: Një asteroid mund ta godasë Tokën sot, do udhëtojë...

NASA ka bërë një paralajmërim të frikshëm, ku thuhet se një asteroid, madhësia e të cilit është sa Toka, aktualisht po i...

Trondit NASA, jep lajmin e keq për të gjithë ne: Një meteor pritet të...

NASA ka bërë një paralajmërim të frikshëm duke thënë se ekziston mundësia që një meteor të përplaset me Tokën. Sipas administratorit të NASA-s, Jim Bridenstine,...

ME TE LEXUARAT

Cashbook Finance, kompania e parë shqiptare “fintech” hyn në tregun britanik!

Cashbook Finance është një firmë Financimi Faturash dhe Faktoringu e themeluar në përputhje me Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare (Financial Counduct Authority) në...

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...