“Ngjarje ekstreme gjatë 2020”, ekspertët e NASA-s dalin me paralajmërimin e frikshëm

Ekspertët paralajmërojnë se gjatë këtij viti do të ketë ngjarje metereologjike ekstreme për shkak të rritjes graduale të temperaturave në planetin tonë....

Shpërthimi i fuqishëm i meteorit: NASA sjell imazhet e rralla (Shikoni foto dhe video...

Një meteor që shpërtheu mbi Detin Bering në dhjetor u kap në kamera nga teleskopët e NASA-s në qiell.

Si do duken njerëzit pas 1 milionë vitesh? Befasojnë shkencëtarët

A do të jenë pasardhësit tanë sajborgë (njerëz gjysmë robot) me makineri të teknologjisë së fundit të vendosura në trup, me gjymtyrë...

Ylli në formë pike loti që po mahnit shkencëtarët, ka një karakteristikë të veçantë...

Kur yjet sillen çuditërisht, marrin vëmendjen e astronomëve. Në rastin e një ylli të njohur si HD74423, që ndodhet rreth 1500 vjet...

Fenomeni sekret në polet e Tokës, NASA nis hetimet. Ja pse është i rrezikshëm...

Tre misione hapësinore të NASA-s do të studiojnë fushën magnetike të Tokës për të zbuluar pse GPS nuk funksionon në polet e...

Mos e humbisni/ Fenomeni i jashtëzakonshëm, si pritet të jetë hëna natën e sotme

Një fenomen shumë i rrallë i njohur si ‘hëna e përgjakur’ pritet të ndodh mesnatën e sotme. Hëna e...

Sonda e Marsit vendos monitoruesin e tërmeteve në sipërfaqen e planetit të Kuq

Sonda e NASA-s e ulur së fundmi në Mars ka vendosur monitoruesin e tërmeteve në sipërfaqen e planetit të kuq.Zhvillimi i rëndësishëm...

Kina mbjell me sukses bimë në Hënë

Farat e mbjella nga misioni Chang’e-4 i Kinës në Hënë kanë mbirë, thotë Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës.Kjo është hera e parë...

Tani mund të mendojmë se ndoshta ekziston jeta në Hënë! Fluturakja izraelite që u...

Anija kozmike Beresheet e Izraelit u rrëzua në sipërfaqen e Hënës më 11 prill të këtij viti, por duket se ka lënë...

“Me këto mjete të reja ne presim të mësojmë se si ndërvepron Dielli me...

Teleskopi Diellor Daniel K. Inouye ka prodhuar imazhin me rezolucion më të lartë të sipërfaqes së Diellit të marrë ndonjëherë. Imazhet e...

ME TE LEXUARAT

Cashbook Finance, kompania e parë shqiptare “fintech” hyn në tregun britanik!

Cashbook Finance është një firmë Financimi Faturash dhe Faktoringu e themeluar në përputhje me Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare (Financial Counduct Authority) në...

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...