Një “superushqim natyral”/ Gjashtë përfitime të rëndësishme të ngrënies së vezëve, zbardhet studimi më i fundit

0
89

Veza është burimi më i plotë natyror i elementeve ushqyese të vlefshme, pasi është e pasur me vitamina A, B6, B12, D dhe E, por edhe me folate, koline, hekur, kalcium, selen, antioksidantë dhe acide yndyrore Ω3 dhe Ω6.

Në të njëjtën kohë, prej disa vitesh miti se veza është përgjegjëse për rritjen e kolesterolit është hedhur poshtë, pasi të gjitha studimet përkatëse kanë arritur në përfundimin se ngrënia e vezëve, qoftë edhe çdo ditë, nuk ndikon ndjeshëm në nivelin e kolesterolit nëse dieta jonë është e ekuilibruar dhe e ulët. yndyrë të ngopur.

Nutricionistët e përshkruajnë atë si një “superushqim natyral” dhe i japin një rol të rëndësishëm në dietën e përditshme.

Veza përmban proteina me vlerë të lartë, vitamina, minerale dhe elementë gjurmë, të gjithë elementët që janë të nevojshëm për një dietë të shëndetshme mesdhetare.

Pse vezët janë të mira për ne?

– Kontribuojnë në mirëfunksionimin e sistemit imunitar

– Ato shkaktojnë ndjenjën e ngopjes dhe ndihmojnë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme

– Kontribuoni në zhvillimin e duhur të fetusit gjatë shtatzënisë

– Rikthen indin muskulor dhe kufizojnë humbjen e masës muskulore

– Kanë një efekt të dobishëm në funksionin e trurit

– Forcojnë shikimin dhe parandalojnë degjenerimin makular.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here