Ka ndërtuar në fshehtësi pallat 12 milionë dollarësh në Moskë, dalin zbuluar mashtrimet dhe sekretet e Shoigut, ja si e tradhtoi Putinin para Rusisë

0
22

Sergei Shoigu, 66 vjeç, ka qenë Ministër i Mbrojtjes i Rusisë që nga viti 2012. Ai udhëhoqi fazat e hershme të pushtimit të Ukrainës vetëm për t’u zhdukur në mënyrë misterioze për disa javë. U fol për pozicionin e tij në bilanc për shkak të mungesës së suksesit në fushën e trupave dhe për shkak të rekrutimit të rekrutëve në vend të ushtarëve profesionistë dhe me përvojë. Tani ai është rishfaqur, së bashku me akuzat që Aleksei Navalny bëri disa vite më parë për një vilë 12 milionë dollarësh që ka ndërtuar fshehurazi në Moskë. Shumë para të pajustifikueshme të shpenzuara për të ardhurat nga pagat e shtetit. Skandali shpërtheu në vitin 2015, por Kremlini kishte heshtur. Tani Shoigu është duke mbushur përsëri mediat sociale me pyetje në lidhje me vetë ndërtesën. “Pyetje krejtësisht e pavarur: pse Shoigu arriti të ndërtonte një ndërtesë 12 milionë dollarësh në periferi të Moskës?” shkruajnë ata në Twitter. Ndoshta ekziston edhe ky mister për të rënduar mbi ftohjen mes tij dhe Putinit.  Por jo vetëm kaq, pothuajse një muaj më parë ai i premtoi Presidentit Vladimir Putin se do të lironte Azovstal brenda tre ditësh, por tani, pothuajse një muaj pas kësaj deklarate, ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu duket se mashtroi pasi fabrika e çelikut në Mariupol është ende e pushtuar nga luftëtarët e Batalionit Azov. Ishte 21 prilli i kaluar, ku në Kremlin ndodhi takimi mes Putinit dhe Shoigut. “Nuk ka nevojë të ngjitesh në këto katakomba dhe të zvarritesh nën tokë ,” u shpreh Putin, duke e parë drejt e në sy ministrin e tij të mbrojtjes. Ai tha se duhet të shmangeshin humbjet e panevojshme midis trupave dhe premtoi se ata që do të dorëzohen do të kursehen. Të tjerët do të mbyten ngadalë, derisa të mbarojnë furnizimet dhe të detyrohen të lënë armët.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj