“Zgjedhjet i ke humbur, Biden fitoi”/ Zbardhen fakte të forta, seanca me dëshmitë për sulmet në Kapitol! Çfarë i thanë njerëzit e afërt ish-Presidentit Trump dhe pse ai refuzoi t’i dëgjonte

0
21

Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që heton sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitol detajoi të hënën se si njerëzit përreth Presidentit të atëhershëm Donald Trump i thanë atij se humbi zgjedhjet e 2020 – por ai refuzoi të dëgjonte, duke iu drejtuar avokatit të tij Rudy Giuliani për të përqafuar pretendimet e rreme se zgjedhjet janë vjedhur.

Seanca dëgjimore të hënën kishte një dëshmitar më pak nga ajo që ishte planifikuar, por paneli dëgjoi dëshminë e një ish-redaktor të Fox News, një avokati konservator, një avokati amerikan dhe një zyrtar zgjedhor republikan. Të gjithë thanë se ishte e qartë se presidenti Joe Biden fitoi zgjedhjet dhe pretendimet e Trump për mashtrim ishin të pakuptimta, raporton CNN.

Pse u tërhoq Bill Stepien nga dëshmia?

Komiteti befasoi shumë vëzhgues të dielën kur njoftoi se menaxheri i fushatës së Trump, Bill Stepien do të dëshmonte personalisht në seancën dëgjimore të së hënës. Por Stepien pati një surprizë të tijën të hënën në mëngjes, kur mësoi se gruaja e tij kishte filluar të lindte, kështu që ai u tërhoq nga seanca.

Dëshmia e ish-prokurorit të përgjithshëm

Ish-Prokurori i Përgjithshëm William Barr përshkroi në detaje pse pretendimet e mashtrimit të Trump ishin “të falsifikuara” dhe pse ai nuk ka parë asgjë që atëherë për ta bindur atë se kishte mashtrim.

“Nuk ka pasur kurrë një tregues interesi se cilat ishin faktet aktuale,” tha Barr në një video. “Isha disi i demoralizuar, sepse mendova, nëse ai i beson vërtet këto gjëra, ai ka humbur kontaktin me të — ai është shkëputur nga realiteti nëse i beson vërtet këto gjëra’.”

Komiteti nuk e ftoi Barr të dëshmonte publikisht për seancën e së hënës, por procesverbali i depozitimit të tij e bëri të ndjehej sikur ai ishte atje.

Komiteti argumenton se Trump hodhi pretendime për mashtrim

Një nga fushat kryesore të fokusit të seancës dëgjimore të së hënës ishte nënvizimi i idesë se Trump dhe disa nga aleatët e tij vazhduan të nxirrnin pretendime të rreme për mashtrim zgjedhor pasi atyre iu tha personalisht se këto pretendime nuk ishin legjitime.

Komiteti argumentoi se Trumpit iu tha në mënyrë të përsëritur nga zyrtarët e tij të lartë, duke përfshirë Barr dhe Stepien, se një mori pretendimesh për mashtrim që ai po shtynte ishin të pabaza dhe sigurisht nuk ishin prova se zgjedhjet ishin vjedhur.

Megjithatë, Trump dhe disa nga aleatët e tij vazhduan t’i shtyjnë këto pretendime të rreme gjatë gjithë janarit, në atë që komiteti u përpoq të tregonte se ishte një përpjekje me keqbesim për të përmbysur zgjedhjet, pavarësisht se vazhdimisht u tha se këto pretendime nuk ishin të vlefshme.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj