Jeremiç: Kosova bashkohet me Shqipërinë pas anëtarësimit në OKB

0
374

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiç pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, po përshpejton negociatat për demarkacionin e kufirit me Kosovën, në mënyrë që marrëveshja e Vuçiqit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, të finalizohet në katër muajt e parë të vitit 2019.

Siç raporton FoNet, Jeremiç ka thënë se: “Demarkimi i kufijve do të thotë se në anën tjetër të kufirit të mbetet 90% e territorit të Kosovës, por edhe pjesët jugore të Serbisë, të cilën shqiptarët e quajnë Lugina e Preshevës”.

Ai gjithashtu tha se Kosova do të bëhet anëtare e plotë e Kombeve të Bashkuara, siç është Serbia sot dhe se nuk do të ketë pengesë në të drejtën ndërkombëtare për t’u bashkuar me Shqipërinë, përcjell Telegrafi.

“Kur flas për Shqipërinë e Madhe nuk flas përmendësh”, shtoi Jeremiç.

Ish-shefi i diplomacisë serbe, Jeremiç, theksoi se Serbia mund të përballet me kërkesa të reja territoriale “nëse ajo sot pajtohet që në paqe t’ia vizatojnë kufijtë e saj”.

“Vuçiç është i vetëdijshëm për këtë, por vizioni i tij për Serbinë është një ‘gardh’ i mallkuar”-thotë Jeremiç, duke shtuar se presidenti serb është në konflikt me moralin dhe ndërgjegjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here