“Armën e kam fshehur aty brenda shkollës ku rrinim ulur”, zbardhen bisedat e Stresit me shokun e tij

0
488

Në dosjen në ngarkim të 31 vjecarit Lushaj, prokuroria ka zbardhur përgjimet telefonike të tij, përgjime që datojnë në përiudhën 26 qershor 2018 deri më 11 korrik 2018. Në bisedë reperi flet me një shok të tij ku e informon për pistoletën e gjetur nga policia pranë shkollës Partizani. Në një prej bisedave që daton më 3 korrik të këtij viti rreth orës 13:32 minuta ai merr në telefon një prej miqve të tij ku prezantohet me gjeneralitetet e tij. “Zoti ju lasht shnosh e ju past lan me jet ju tjerëve. Me rrespekt Arkimed Lushaj” thuhet në dosjen e Prokurorisë.
Pasditen e po të njëjtës date, ai komunikon me të njëjtin person, ndërsa nga biseda rezulton se komunikojnë për momentin kohor të ngjarjes, aksionin e policise prane shkolles Partizani, ku u gjet nje arme e braktisur. Stresi,( në përgjimet e bisedës me poshte me numrin 723) njofton mikun e tij në lidhje me kontrollin e policisë, dhe faktin se ka qenë ai që ka patur armën dhe kur ka parë efektivët e ka hedhur, ndërsa i thotë të marrë në telefon të atin, Sali Lushajn, për të mësuar mbi vijimësinë e operacionit.

723- Po, edhe e hudha unë atë e kupton po e kanë kap, po s;kanë pa mu që e kam hudh
909- Po pse o vlla?
723- Se di erdhën aksion, ika me gjysëm zemre kam lëviz
909- Ka je ti?
723-Jam këndej ke një shok, hajde.
723: Jam këndej ke një shok, hajde. Po fol pak me Salën, bjeri pak dhe fol pak me të.
909: Ca ti them?
723: Po mere njëherë pyete ca bëhet, ca situate është? Merre njëherë të lutem.

Më tej i njëjti person e mer në telefon Arkimed Lushajn dhe e njofton se baba ii tij, Sali Lushaj i kishte ndjekur të gjitha veprimet e policisë:

723: Hë mirë?
940: po kanë ik mor byt***mat, ka shkove?
723: Po a e morën atë?
940: Jo mor burrë, i ndjeku Sala. A keni nai hall me na njoh
723: Jo pa e kapën atë senin se e kam gjujt atë senin mor.
940: Jo mor burrë, asnjë gjë në botë, i ndoqi Sala ikën.

Në vijim të bisedës shoku i tij, i kërkon 31 vjecarit ti tregojë vendin se ku e kishte hedhur armën, pork y i fundit i thotë se atë e kanë marrë tashmë forcat e policisë.

Më vonë Stresi komunikon sërish me mikun e tij, i cili i thotë se nëpërmjet të atit të arrinin të fshinin gjurmët e gishtave që mund të kishte lënë reperi në armë.

940: He burazer
723: O byrazer pyete Lir Selmanin se atij ia kam marrë makinën kam dy ditë, a e ka me qera këtë apo ?
940- Makinë me qera e ke kete? – jo thotë- Ështe e Gentit që punon në Rinas.
723- A mirë thuj se sot më duhet mua, se ashtu e kam hallin se më duhet të lëviz njëherë. Se ja bie vetë e gjej unë robin kështu thuj.
940- Mire mo me tha se isha tu i ni krej une, ka iku tha
723 Per mua e?
940-Po sa e kam pa ik it hash tha i kam be me dore
723- Si, Si ?
940- Ai shefi tha i kam thënë tha, se e mori Sala atë shefin ja kam be me dorë të parit atij i thash ik

723 Si Si? 940 Te parit ty ta ka bë me dore, a ta boni me dorë ik?
723- PO
940- Po pra se e mori Sala ate shefi e komisariatit
723- E ca u bot ash?
940- Ku di gjë kena pas informacion tha
723- Për armën e ?
940- Është në motër*** që i ka marrë në telefon. Duam një që iku me tha ate kërkojmë
723- E Fisniku
940- S’di gjë ka ka ik i thash
723- Po e kane marre me vete e ?
940- Po ate e kane fut mrena
723- A cil ate te madhin e?
940- PO
723- Ai pa lidhje krej o vlla.
940-Të shkoj ta kapi unë o shok së e kapa kot, ti them unë Salës me stil
723- Ca?
940- Ti thoje atij ta fshije
723- Po ai ca ka me i thënë tash se ate e kane marrë e kanë thirr e kanë marrë vesh tan ata police
940- it ha cashtu cashtu po e kena në makinë tha e kena gjet aty.
723- Arme e?
940- PO. Po problem eshte se eshte tek per tek me te e kam mundis me ja thene nje fjale
723- Ishalla o zot, hajde
940- Po me i thene une cashtu cashtu thuj ta pastroj

Me vonë miqtë komunikojnë sërish në telefon, ku shoku i thotë Arkimed Lushajt se fshirja e armës ishte e pamundur fshirja e gjurmëve të gishtave në armë.
Në vijim të përgjimeve në datën 4 korrik 2018, Stresi i dërgon mesazh një shoku të tij në telefon ku e informon në lidhje me faktin se është në kërkim.

O vllai jam në kërkim
Jam jashte Tirone
E sa tkesh munci nimon me naj gjo tvogel se ti e di kërkimi do lek

Ne baze te ketyre pergjimeve, Prokuroria kerkoi qe ndaj 31 vjecarit Arkimed Lushaj, te caktohet nje nga masat e sigurimit personal nen akuzen e Mbajtjes pa leje dhe prodhimit te armeve shperthyese e municionit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here