Ahmetaj publikon pagat e futbollistëve: Duket sikur nuk kanë pasur të hanë dhe jo më të luajnë!

0
370

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj po zhvillon një interpelancë në Kuvend, pas kërkesës së kreut të deputetit të PS, Erjon Braçe lidhur me ligjshmërinë fiskale të Federatës Shqiptare të Futbollit.

Gjatë fjalës së tij, Ahmetaj ka publikuar edhe disa paga të deklaruara të futbollistëve që luajnë në klubet shqiptare.

Problemi është me klubet. Ndalemi tek Ekipi i Skënderbeut. Kristi Vagjeli paguhet 100 mijë lekë të reja në muaj. Me këto listë pagesash këta futbollistë duket sikur nuk kanë pasur të hanë dhe jo më të luajnë futboll. Desuara Martinez paska marrë 22 mijë lekë të reja në muaj. Nuk ka nevojë për formalizim. Kemi më pas Tiranën. Tirana ndahet në përiudhën e kreut të opozitës dhe këtë periudhë tani. Bujar Lubani, trajneri i madh merrte 36 mijë lekë në muaj. Gugash Magani punonte me zero lekë. Ky e bënte për pasion. Klodian Dervishi edhe ky me zero, nuk merrte pagë. Iljon Lika 90 mije lekë në muaj.

Klubet e futbollit janë shumë larg formalzimit. Ndërkohë edhe tek Vllaznia ka pasur probleme, por është më afër formazlimit. Tek Partizani kemi Fabio Dos Santos, futbollist që merr 130 mijë lekë në muaj. Alban Hoxha 100 mijë lekë në muaj. Formalizimi i ekipeve të futbollist është emergjencë. Jam i bindur se me ligjin e ri situata do avancojë pozitivisht”- tha Ahmetaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here