Vettingu në politikë, Basha poston deklaratën e gjyqtarit të vrarë nga mafia

0
594

Kreu i Partisë Demokratike ka vijuar edhe sot shpjegimin pse duhet vetting në politikë.

Në një postim në rrjetet sociale, me një citim nga Prokurori italian Paulo Borselino, Basha tregon pse  duhet larguar politikanët e lidhur me krimin.

Postimi

‘Ekziston një keqkuptim bazë sipas të cilit politikani që shoqërohet me mafiozë, nëse nuk dënohet nga gjykata, është i ndershëm! JO!

Gjykata mund të bëjë vetëm vlerësime të natyrës gjyqësore. Është detyrë e institucioneve që TË FLAKIN politikanët e afërt me Mafian, për të qenë të ndershme dhe për t’u shfaqur si të tilla’.

Paolo Borsellino Prokuror Italian i Antimafias.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here