Rusi, arrestime në demonstratat kundër reformës së pensioneve

0
584

MOSKË (RUSIA). Mijëra rusë dolën në rrugë për të protestuar kundër reformës së papëlqyeshme të pensioneve, në të njëjtën ditë kur vendi thirret për të zgjedhur 22 guvernatorë, katër kryebashkiakë dhe 16 asambletë lokale legjislative, si dhe të zëvendësojë gjashtë vende të lira Duma. Kundërshtari Aleksei Navalnyj, i cili po kryen një dënim 30-ditor me një vendim të orëve te fundit, ka bere tubimene në rreth pesëdhjetë qytete, kur vetëm katër janë autorizuar.

Zgjedhjet janë testi i parë për Kremlinin pas shpalljes në qershor e një reforme shumë të papëlqyeshme për të rritur moshën e pensionit, e cila ka ulur popullaritetin e presidentit Vladimir Putin dhe ka nxjerre në rrugë e dhjetëra mijëra qytetarë. Protestat vazhdojnë dhe policia ruse ka ndalur mbi 290 vetë në të gjithë vendin gjatë protestave kundër reformës së pensioneve. Mbikqyrësi i pavarur për OVD-INFO, thekson se arrestime gjithashtu u kryen në Yekaterinburg në Uralet dhe Omsk në Siberi. Në Moskë, duke tubur sot në zgjedhjet per kryetar bashkie të paktën dy mijë njerëz u mblodhën në Pushkin Square duke proklamuar parulla kundër presidentit Vladimir Putin. Në Shën Petersburg, më shumë se një mijë njerëz kane bere te njejten gje.

Reforma e dëshiruar nga Putini dhe shpallur tre muaj më parë nga kryeministri Dmitry Medvedev ngre moshën e pensionit në 65 vjeç për burrat dhe 60 për gratë për shkak të “problemeve serioze demografike”, që peshojnë në sistemin e pensioneve, sipas një deklarate nga Presidenti Russian. Jetëgjatësia mesatare në Rusi është 66 për burrat dhe 77 për gratë, sipas të dhënave të Bankës Botërore dy vjet më parë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here