Bota bëhet gati për “përplasjen e shekullit”, SHBA dërgon në Ukrainë F-16, ja pse avionët luftarakë pritet të sjellin kthesën e madhe në konfliktin me Rusinë

0
103

Furnizimi me avionë F-16 në Ukrainë do të jetë padyshim një pike kthese për Kievin, por gjithsesi “djalli fshihet në detaje”. Megjithatë, duket se ka një listë të pafundme pikëpyetjesh lidhur me ta, si për shembull kur do të dërgohen, sa shumë do të jenë apo me çfarë armësh do të furnizohen. Aleatët e Amerikës, kryesisht Gjermania dhe Britania e Madhe, fillimisht jozyrtarisht dhe më pas zyrtarisht shprehën vullnetin për të dërguar armët e tyre dhe i dhanë sinjal Uashingtonit që të merrte drejtimin.Biden përfundimisht njoftoi në një konferencë për shtyp se ai do të dërgonte tanke Abrams. Berlini dhe Londra njoftuan gjithashtu tanke Leopard 2 dhe Challenger 2 për Kievin.Në samitin e G7 në Japoni, zyrtarët amerikanë thanë se vendi i tyre do të mbështeste një “përpjekje të përbashkët me aleatët dhe partnerët për të trajnuar pilotët ukrainas në avionët e gjeneratës së katërt, duke përfshirë F-16”. Kievi është duke planifikuar një ofensivë së shpejti, dhe thuhet se avionët mund të ndihmojnë shumë.

Avionët F-16

F-16 është ndërtuar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Lockheed Martin. Ai është një avion luftarak me shumë role i krijuar për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara. F-16 ka një top të brendshëm M61 Vulcan dhe 11 vende për montimin e armëve dhe pajisjeve të tjera. Ngarkesa e tij zakonisht përbëhet nga dy bomba 907 kg, dy raketa ajër-ajër me rreze të shkurtër AIM-9 Sidewinder, dy raketa ajër-ajër me rreze të mesme veprimi AIM-120 dhe dy të jashtme 2,400 lb (1,088 kg). Avioni mund të udhëtojë me shpejtësi deri në 1,500 mph dhe ka një rreze prej më shumë se 2,002 milje. Ai peshon 19,700 lb (8,935 kg) pa karburant dhe ka një peshë maksimale të ngritjes prej 37,500 lb (17,010 kg). Në vitin 1991, gjatë Luftës së Gjirit, F-16 u përdorën për të sulmuar fushat ajrore, objektet e prodhimit ushtarak dhe objektiva të tjerë.Ai është gjithashtu në konfliktet amerikane në Afganistan, Irak, Kosovë dhe Gjirin Persik. Ato posedohen edhe nga disa vende të tjera përveç SHBA-së, duke përfshirë Poloninë, Belgjikën, Holandën dhe Danimarkën.

Përplasja e Shekullit

Dërgimi i avionëve, do të jetë një moment i veçantë në historinë ushtarake, duke pasur parasysh natyrën komplekse të funksionimit të avionëve luftarakë dhe logjistikës së mirëmbajtjes. Së pari, mund të ketë një përplasje midis një avionësh ikonikë perëndimor (F-16) dhe ekuivalintëve rusë si Su-30, Su-35 dhe ndoshta MiG-31. E ashtuquajtura “Përplasja e Shekullit”, do të shikohet me vëmendje nga strategët, komandantët ushtarakë, pilotët dhe shkencëtarët, pasi mund të përcaktojë drejtimin që do të marrë shkenca e hapësirës ajrore e mbrojtjes në dekadat e ardhshme. Rezultati i përplasjes midis F-16 dhe Su-30/35 do të jehojë kudo. Nëse F-16 dërgohen në Ukrainë rezultati pa dyshim do të shikohej me padurim në mbarë botën. Një ekspert ushtarak indian, i cili nuk dëshironte të citohet, tha se deri më tani, ne kemi parë përleshje midis avionëve F-16 dhe Sukhoi, qoftë midis Indisë dhe Pakistanit ose Kinës dhe Tajvanit, por jo një konfrontim në shkallë të plotë. Nëse Ukraina në fakt blen F-16, atëherë për herë të parë, luftëtarët rusë më të avancuar si Su-35 dhe Su-30SM2 do të kenë mundësinë të gjuajnë avionë luftarakë me origjinë amerikane si kurrë më parë.

Dorëzimi në Ukrainë

Sa i përket dorëzimit përfundimtar në Ukrainë, ka dy faktorë që mund ta vonojnë procesin. Së pari, meqenëse F-16 prodhohen nga SHBA, amerikanëve do t’u duhet t’u japin leje kombeve të tjera për t’i dhënë avionët e tyre F-16. Së dyti, F-16 janë avionët më të eksportuar në botë, pasi ka shumë prej tyre. Ndërkohë, sipas një zyrtari të cituar nga CNN, trajnimi i pilotëve ukrainas nuk pritet të ndodhë në SHBA dhe ka të ngjarë të kryhet tërësisht në Evropë. Por personeli amerikan do të marrë pjesë në stërvitje së bashku me aleatët e tij atje. Sidoqoftë, transferimi përfundimtar, si tanket M1A2, do të zgjasë të paktën një vit, ose mbase edhe më shumë, siç kanë zbuluar zyrtarët. F-16-të janë një platformë edhe më e ndërlikuar. CNN tha se trajnimi pritet të zgjasë “disa muaj”. Sakaq, nuk është zbuluar se cilat vende do të marrin pjesë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here