Sulmohet baze ruse në Krime, inteligjenca britanike zbardh detajet

0
93

Inteligjenca britanike bën me dije se një sulm është ndërmarrë ndaj bazës detare ruse në Krimenë e pushtuar nga Moska.

Një numër anijesh sipërfaqësore pa ekuipazh u përpoqën të godasin bazën ruse të Sevastopolit, raporton ministria britanike e mbrojtjes.

“Një anije u ndalua nga pala mbrojtëse, ndërsa dy u shkatërruan në port”, thuhet në njoftim.

Në përditësimin e përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes deklaroi: “Zyrtarët rusë thanë se asnjë anije ruse nuk ishte dëmtuar. Një sulm i mëparshëm me anije pa ekuipazh ndodhi në Sevastopol më 29 tetor 2022, ku dëmtoi minahedhësin Ivan Golubets dhe fregatën Admiral Makarov.

Edhe pse sulmet e reja ka të ngjarë të dështojnë të dëmtojnë asnjë aset ushtarak, kërcënimi i USV ka të ngjarë të vazhdojë të kufizojë operacionet e flotës ruse të Detit të Zi.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here