47 pilotë nga 11 shtete të ndryshme të botës zbarkojnë në Berat (VIDEO)

0
212

47 pilotë nga 7 shtete të ndryshme fluturuan për 3-ditë me radhë në qiellin e Beratit, gjatë kampionatit ndërkombëtar të hedhjes me parashuta “Berati Open Air”. Për 3 ditë me radhë, qielli i qytetit të Beratit u mbush me parashuta, duke krijuar jo vetëm një atmosferë ndryshe në qytet por edhe një spektakël të vërtetë në ajër, me flamujt e shteteve të ndryshme në parashutat e konkurrentëve.

Kampionati Ndërkombëtar i Hedhjes me Parashuta, që zhvillohet për herë të dytë në Berat, bëri bashkë 47 garues nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Sllovenia, Bullgaria etj, ndërkohë që i pranishëm në këtë garë është edhe Kampioni i botës në fuqi në “Hedhjen me Parashuta”, slloveni Matjas Sluga.

Nisja e garave me parashuta nisi në lartësinë e Malit Partizan dhe pas përfundimit të itenerarit të parashikuar parashutistët u ulën të gjithë në brigjet e lumit Osum. Në përfundim të këtij kampionati janë ndarë edhe çmimet për konkurrentët pjesëmarrës. Kampioni i botës në hedhjen me parashuta, piloti nga Sllovenia Matjas Sluga është renditur në vend të parë për hedhjen me parashuta në kampionatin “Berati Open Air”.

Çfarë po ndodh në qiell? 47 pilotë nga 11 shtete të

Në vend të dytë u rendit piloti Eduart Daci nga Kosova dhe në vend të tretë piloti nga Shqipëria Xhonatan Islami. Fituesi i vendit të parë mori një shpërblim prej 1 mijë eurosh, çmim ky që jepet për të nxitur dhe motivuar ardhjen e sa më shumë pjesëmarrësve të huaj në këtë event, me qëllim promovimin e vlerave historike e kulturore të qytetit të Beratit, pjesë e UNESCO-s.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here