Milan mposht ‘zonjën e vjetër’, ngjitet me 72 pikë

0
181

Milani ka mposhtur Juventusin në Torino me rezultatin 3-0. Vendasit e filluan më mirë takimin, duke rrezikuar që në minutën e katërt me anë të Matthijs de Ligt, por goditja e tij u bllokua.

Një shans i artë për Milanin erdhi më pas në minutën e 21-të, kur Brahim Diaz lëshoi një gjuajtje të fuqishme, por Ëojciech Szczesny bëri pritje të madhe.

Rossonerët më pas e shfrytëzuan mundësin e shënimit, duke arritur të kalonin në epërsi me anë të Brahim Diaz, që shënoi në minutën e 45.

Edhe në 45 minutat e dyta nuk mungoi spektakli, pasi u humb një penallti e u shënuan edhe 2 gol të tjerë.

Fati sonte ishte në anën e Milanit, që ia arriti të shënonte edhe golin e dytë me anë të Ante Rebic në minutën e 78-të, nga një asistim i Ismail Bennacer.

Në listën e golashënuesve u fut edhe Fikayo Tomori, që shënoi për 3-0 në minutën e  82-të me një asistim prej Hakan Calhanoglut. Pas javës së 35-të, Milani gjendet në vendin e tretë me 72 pikë, aq sa ka edhe Atalanta në të dytin, ndërsa Juventusi ka rënë në të pestin me 69 pikë.