“T’ju kërkojë falje shqiptarëve”/ Dënohet ylli i të M.United pas sherrit në Mykonos

0
39

Ylli i Manchester United, Harry Maguire i është dhënë 21 muaj dënim me kusht për sulm dhe ryshfet ndaj policisë greke.

Avokati grek tha se ai duhet të ulë kokën me turp, për ‘gënjeshtrat’ e sajuara për “shqiptarët që u përpoqën t’i përdhunojnë motrën”.

Kapiteni i Manchester United Harry Maguire u përball me katër akuza nga autoritetet greke: sulm, abuzim verbal, sulm ndaj policisë dhe përpjekje për të korruptuar policinë helene.

Vëllai i futbollistit Joe u akuzua gjithashtu për sulm dhe përpjekje për ryshfet ndaj policisë.

Sot edhe 29-vjeçari Christopher Sharman u përball me akuzat e sulmit dhe abuzimit verbal.

Të tre mohuan pretendimet pas përleshjes së pretenduar në ishullin Mykonos, javën e kaluar.

Harry Maguire nuk ishte në gjyq, megjithëse babai i tij Alan është duke marrë pjesë në gjykimin, që po zhvillohet në Greqi.

Ylli i United, me një vlerë prej 85 milion euro, u kthye në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai po bisedon me Gareth Southgate përpara se Anglia të nisë përgatitjet për Ligën e Kombeve.

Maguire, 27 vjeç, u shpall fajtor për sulmin ndaj policisë, abuzimit verbale dhe përpjekjen për të korruptuar policinë greke, pas sherrit të së premtes së kaluar – vetëm disa orë pasi ai mori mbështetjen e menaxherit të Anglisë, Gareth Southgate, i cili këtë pasdite e thirri në skuadrën kombëtare.

Miliona tifozë tani do të shohin nëse lojtari do të mbajë vendin e tij për ndeshjet e muajit të ardhshëm në UEFA League League, kundër Islandës dhe Islandës.

Trajneri i “Tre Luanëve” paralajmëroi se ai mund të përjashtohet, nëse ndryshojnë faktet e informacionit.

Ioannis Paradissis, avokat për dy nga gjashtë policët, e përfshirë në ngjarje, i tha MailOnline: Harry Maguire duhet t’i vijë turp. Ai ka shpikur një paketë gënjeshtrash dhe nuk pati guximin të kërkojë falje”.

“Ai ka fyer oficerët tanë të policisë dhe bashkë me miqtë e tij la tre prej tyre të plagosur. Ata duhej të dërgoheshin në spital, sepse u rrahën brutalisht nga Maguire, vëllai i tij Joe dhe shoku i tyre”.

‘Maguire dhe miqtë e tij shpikën një histori për shqiptarët që gjoja i sulmuan të motrën e tij. Unë kurrë nuk kam dëgjuar për ‘mbeturina’ të tilla. Kjo ishte një përpjekje e turpshme për të mbuluar sjelljen e tij të neveritshme. Kjo është një fyerje për shqiptarët dhe policinë greke”.

‘Maguire është model, ai duhet të ulë kokën me turp dhe të kthehet në Greqi për të kërkuar falje.’

Kësisoj, është zbardhur ngjarja e yllit të United, i cili do të përballet me vendimin e gjykatës.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj