NASA zbulon molekula sheqeri mbi dy meteorë, kjo e ndërlikon edhe më shumë idenë...

Shkencëtarët e NASA-s dhe tre universitete japoneze kanë zbuluar molekula sheqeri në dy meteorë të rënë në vende të ndryshme, gjë që...

Çfarë do të ndodhte me botën sikur Hëna të mos ekzistonte, këto janë pesë...

Eklipset do të ishin një gjë e së kaluarës nëse Hëna nuk do të ekzistonte. Hëna kur është e plotë mund të...

Sot, nga ora 13:35 deri në orën 18:04 do të ndodhë rreshtimi i rrallë...

Rreshtimi i rrallë i tre planetëve, Tokë, Diell dhe Mërkur, do të ndodhë ditën e sotme. Planeti Mërkur do të kalojë përpara...

NASA publikon pamjet ‘e frikshme’ hapsinore, përplasja që ndodh para festës së Halloween-it (FOTO)

Vetëm pak para fillimit të festës së Halloween-it, NASA ka publikuar disa pamje drithëruese. Agjensia hapësinore, postoi dy fotot...

Pritet t’i afrohet Tokës asteroidi me diametër 440 dhe 990 metra që cilësohet si...

Një asteroid pritet të kalojë pranë tokës dhe mund të shihet me ndihmën e një teleskopi të vogël në datën 25 tetor,...

‘Trondit’ NASA, del me njoftimin e rëndësishëm: Kemi gjetur jetë aliene!

NASA ka dal me një njoftim që i ka ngritur peshë të gjitha. Ajo ka bërë të ditur se gjatë kërkimeve të...

Astronomët: Përgatituni për më shumë objekte nga hapësira

Shkencëtarët amerikanë Gregory Laughlin e Malena Rice thanë dje në një raport se objektet interstelare që po hyjnë në sistemin tonë diellor...

Zbuloni dhomën e artë me ujin më të pastër në botë (FOTO)

Super Kamiokande, “diktuesi i neutrinos”, është një eksperiment që po kryhet në Japoni brenda një ndërtese të lartë sa 15 kate, të...

Vrima e ozonit që hapet çdo vit mbi Antarktidë është duke shkuar rrugës që të bëhet më e vogla në tre dekadat...

Objekti hapësinor me drejtim nga toka mund të jetë sondë e dërguar nga alienët

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të...

ME TE LEXUARAT

Cashbook Finance, kompania e parë shqiptare “fintech” hyn në tregun britanik!

Cashbook Finance është një firmë Financimi Faturash dhe Faktoringu e themeluar në përputhje me Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare (Financial Counduct Authority) në...

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...