Ndodh fenomeni i rrallë! Studiuesit zbulojnë teorinë që po ‘çmend’ njerëzit në mbarë botën:...

Shkencëtarët kanë zbuluar kraterin më të vjetër të asteroidëve në Australi, i cili mund të shpjegojë se si u ngrit planeti nga...

“Ngjarje ekstreme gjatë 2020”, ekspertët e NASA-s dalin me paralajmërimin e frikshëm

Ekspertët paralajmërojnë se gjatë këtij viti do të ketë ngjarje metereologjike ekstreme për shkak të rritjes graduale të temperaturave në planetin tonë....

“Alienët ekzistojnë dhe ata po jetojnë në mënyrë të padukshme në Tokë”, e cilësuara...

Dr Helen Sharman u bë një hero kombëtar kur  në moshën 27 vjeç are ajo u bë britanikja e parë që hyri...

Astronomët në ‘lagjen tonë të afërt’ gjejnë një planet të ngjashëm me Tokën

Rezulton se ‘lagja jonë’ hapësinore është e pasur me planetë. Në mënyrë të veçantë, astronomët kohët e fundit kanë gjetur një ekzoplanet...

“Thjesht është çështje kohe”, është rreth 1400 herë më i madh se Dielli, shkencëtarët...

Betelgeuse, një yll i madh dhe i ndritshëm në yjësinë e Orionit ka nisur duke u zbehur që nga tetori  dhe mund...

Ndodh edhe kjo! Anija e parë me astronautë që del nga orbita e tokës,...

Apollo 8 në 21 dhjetor të vitit 1968, niset nga Qendra e amerikane e Hapësirës Kennedy duke u bërë anija e parë...

Muaji që lamë pas është i dyti më i ngrohti në 140 vitet e...

Nëntori i këtij viti ishte për herë të dytë muaji më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë që nga viti 1880...

Tani mund të mendojmë se ndoshta ekziston jeta në Hënë! Fluturakja izraelite që u...

Anija kozmike Beresheet e Izraelit u rrëzua në sipërfaqen e Hënës më 11 prill të këtij viti, por duket se ka lënë...

Fenomeni sekret në polet e Tokës, NASA nis hetimet. Ja pse është i rrezikshëm...

Tre misione hapësinore të NASA-s do të studiojnë fushën magnetike të Tokës për të zbuluar pse GPS nuk funksionon në polet e...

Tronditen ekspertët e NASA-s, zbulojnë fenomenin e çuditshëm dhe vdekjeprurës gjatë fluturimit në hapësirë,...

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë. Gjaku i astronautëve mpikset dhe lëviz në drejtim të kundërt.

ME TE LEXUARAT

Cashbook Finance, kompania e parë shqiptare “fintech” hyn në tregun britanik!

Cashbook Finance është një firmë Financimi Faturash dhe Faktoringu e themeluar në përputhje me Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare (Financial Counduct Authority) në...

Taulant Muka plas bombën, publikon faktet/ Monika Kryemadhi me doktoraturë plagjiaturë

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka gjatë një komunikimi live në rrjetet sociale tha se edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e...

Ponte Morandi, një çarje e thellë e marrë nga një video disa minuta para...

Në mesin e videove per urën Morandi e cila disponohet në zyrën e prokurorëve të Gjenovës ka edhe një filmim marre shtatë minuta para...

Artan Hoxha flet për aftësinë e pazakontë të Klement Balilit

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Sipas...

Nga biznesi i hotelerisë tek shpenzimet e luksit, ja kush është i fejuari i...

Elvana Gjata është fejuar me biznesmenin nga Tirana, Ervin Mata që prej dy vitesh. Këngëtarja e njohur ka zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi...

Artan Fuga ndez protestën e studentëve, ja çfarë paralajmëron për në mbrëmje

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve, e cila sot shënon ditën e pestë të zhvillimit para Ministrisë së Arsimit.Akademiku...