HIMARS “mbjell vdekjen” mes trupave ruse, Moska pëson humbje të rënda, ja çfarë po ndodh në vij֝ën e frontit

0
62

Të martën, forcat ruse nga Brigada e 155-të e Këmbësorisë Detare u mblodhën për një inspektim, në mes të ditës, brenda rrezes së sistemeve raketore artilerie shumë të lëvizshme të prodhuara nga SHBA. Rezultatet për Brigadën 155, një njësi që disa herë kishte qenë objektiv i goditjeve shkatërruese, duke i detyruar rusët të plotësonin radhët e brigadës, ishin lehtësisht të parashikueshme.Një dron ukrainas zbuloi marinsat rusë në formacionin e tyre në Olenivka, rreth 12 kilometra në lindje të vijës së betejës në Ukrainën lindore. Dy raketa ukrainase të drejtuara nga GPS M30/31 ranë nga ajri, secila duke gjuajtur 182,000 fishekë vdekjeprurës tungsteni në drejtim të ushtarëve rusë. Sulmi thuhet se vrau 19 rusë, duke përfshirë një kolonel si dhe dy oficerë të tjerë. U plagos komandanti i brigadës, kolonel Mihail Gudkov. Ishte hera e tretë brenda një jave. “Këto nuk janë më gabime të izoluara,” shkroi blogeri ushtarak rus pro luftës, Military Informant. “Kjo është një pamje klinike,” komentoi ai. Më 20 dhe 21 shkurt, forcat ukrainase gjetën grumbullime të veçanta më të mëdha të forcave ruse brenda rrezes së HIMARS në vijën e frontit dhe i bombarduan menjëherë. Në dy vitet që kur Rusia nisi pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës, rreth 300,000 rusë – ose edhe më shumë se 400,000, nëse besohen pretendimet e qeverisë ukrainase – janë vrarë ose dëbuar, duke përfshirë ndoshta deri në 30,000. Humbjet e Ukrainës, nga ana tjetër, janë shumë më të vogla. Shtetet e Bashkuara ishin furnizuesi kryesor i raketave për sistemet HIMARS të Ukrainës, dhe republikanët “pro-Trump” pro-Kremlinit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA bllokuan ndihmën e mëtejshme për Kievin në tetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here